pondelok , 15 júl 2019
Domov / Aktuality / ZO Jednoty Dôchodcov Slovenska Studenec-vznik organizácie

ZO Jednoty Dôchodcov Slovenska Studenec-vznik organizácie

Základná organizácia Jednoty Dôchodcov Slovenska v Studenci

Ako čas beží, tak aj život každého z nás sa vyvíja. Je ako sínusoida, ktorá prináša dynamiku a zároveň útlm. Okrem toho prináša obdobie radosti a veselosti, ktoré je mnohokrát vystriedané starosťami či problémami. My, starší, sme si už akosi na ten život zvykli a vieme, že nie je len biely alebo čierny ale dá sa ovplyvňovať. Staršia generácia zväčša cíti istú mieru nezáujmu zo strany mladšej generácie. Dávame to za dôsledok modernej a najmä dynamickej dobe, ktorá je založená na rýchlosti, informáciách a digitálnych zručnostiach, v ktorej musia koexistovať všetky generácie. My, seniori aj z tohto titulu cítime, že náš život prestáva byť akčný. Čoraz častejšie si uvedomujeme význam pevného zdravia a náruč spoločnosti. Vychovali sme si deti, ktoré sa často krát odsťahovali za prácou mimo región a my sme tu ostali bez nich. Príležitostné návštevy našich deti s ich vnúčatami nám síce rozsvietia oči ale iba nakrátko, pretože povinnosti ich volajú späť – preč. Preto sa nejeden dôchodca pýta „Prečo nemôžeme byť spolu dlhšie, alebo aspoň častejšie?“ Preto máme niekedy pocit, že sme opustení alebo nepotrební ,resp. náš význam v spoločnosti klesá. Ale vďaka väčšine ľudí, ktorí cítia nádej na lepší, akčnejší a hlavne spokojnejší život aj po 60-tke vieme túto nostalgiu eliminovať a dokázať, že aj senior žije aktívne a netrápi sa samotou či opustením. Preto aj v Studenci, malebnej obci pod Spišským hradom sa takto staršia generácia zomkla a povedala si, že môžeme náš život dožiť na dôstojnej úrovni, v radosti a hlavne v spoločnosti, ktorú si budeme sami tvoriť. Hovorí sa, že „Za všetkým hľadaj ženu“, v našom prípade je to muž. Pán starosta Ing. Jozef Rusnák, ktorý bol pre nás impulzom. Dal nám príležitosť participovať na aktivitách obce a na rozhodovaní o veciach verejných. A tým, že sa nám život v obci páči a máme ju radi, chceme aj my prispieť a s veľkou ochotou pomáhame, kde sa dá. Nám, dôchodcom, to však dalo, najmä možnosť sa stretávať a porozprávať sa o každodenných trápeniach či radostiach. Zistili sme, že to je to, čo chceme robiť, stretávať sa a rozprávať tak, aby sme mali čo najmenej času zaoberať sa myšlienkami nostalgie. A to je to, čo chceme a vieme sa na tom zhodnúť takmer všetci. Pán starosta nás pozýva na spoločné verejné brigády, organizuje posedenia a kultúrno-športové podujatia s cieľom aktivizovať verejnosť. V mesiaci október pri príležitosti „ Úcty k starším“ nám zorganizoval milé stretnutie s bohatým programom a chutným jedlom.

A práve tu sa zrodila myšlienka založenia Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska. Táto myšlienka bola pretavená do riadnych skutkov, čo vyústilo v oficiálne založenie Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska v obci Studenec. Na ustanovujúcom zasadnutí organizácie dňa 20.11.2018 sa zúčastnili aj predseda Okresnej organizácie JDS v Levoči p. PaedDr. Ján Ferko a p. Božena Gadušová, pokladníčka OO JDS.

Sme veľmi radi, že základná organizácia JDS v Studenci má už 18 členov a každý z nich má reálny záujem o aktívne členstvo v organizácii. Spoločne sa nám už podarilo zorganizovať niekoľko stretnutí a podujatí, za zmienku stoji spomenúť Novoročné posedenie, či Fašiangové stretnutie. Snažíme sa prepájať generáciu plnú skúseností s najmladšou neskúsenou generáciou, ktorá postupne zisťuje nástrahy života a učí sa žiť. Preto chceme dať tým najmenším všetko, čo môžeme dať tak, aby sme sa mohli cítiť potrební, a aby iní mali z nás osoh.

Takéto stretnutia nás obohacujú nielen zmyslom života ale aj tým, že kultúrne programy v nás zanechajú radosť a dobrú náladu, ktorú si zakaždým vezmeme do svojich príbytkov. Ako hosťa si na akcie pozývame p. starostu, ktorý nás v mnohom podporuje a pomáha. Chceme sa mu aj touto cestou poďakovať za pomoc, aby sme naďalej  mohli vzájomne spolupracovať, podporovať a rozvíjať život v obci po stránke kultúrnej, športovej, pracovnej a spoločenskej. A my, seniori, si želajme vytrvalosť, ochotu a v neposlednom rade pevné zdravie.

Mgr. Mária Slebodníková, predseda ZO JDS Studenec

Naši jubilanti – Jún 2019

Obecný úrad v Studenci v zastúpení starostom obce, poslancami obecného zastupiteľstva a zamestnancami obce želá …

Jeden komentár