ZO Jednoty Dôchodcov Slovenska Studenec-vznik organizácie

Základná organizácia Jednoty Dôchodcov Slovenska v Studenci

Ako čas beží, tak aj život každého z nás sa vyvíja. Je ako sínusoida, ktorá prináša dynamiku a zároveň útlm. Okrem toho prináša obdobie radosti a veselosti, ktoré je mnohokrát vystriedané starosťami či problémami. My, starší, sme si už akosi na ten život zvykli a vieme, že nie je len biely alebo čierny ale dá sa ovplyvňovať. Staršia generácia zväčša cíti istú mieru nezáujmu zo strany mladšej generácie. Dávame to za dôsledok modernej a najmä dynamickej dobe, ktorá je založená na rýchlosti, informáciách a digitálnych zručnostiach, v ktorej musia koexistovať všetky generácie. My, seniori aj z tohto titulu cítime, že náš život prestáva byť akčný. Čoraz častejšie si uvedomujeme význam pevného zdravia a náruč spoločnosti. Vychovali sme si deti, ktoré sa často krát odsťahovali za prácou mimo región a my sme tu ostali bez nich. Príležitostné návštevy našich deti s ich vnúčatami nám síce rozsvietia oči ale iba nakrátko, pretože povinnosti ich volajú späť – preč. Preto sa nejeden dôchodca pýta „Prečo nemôžeme byť spolu dlhšie, alebo aspoň častejšie?“ Preto máme niekedy pocit, že sme opustení alebo nepotrební ,resp. náš význam v spoločnosti klesá. Ale vďaka väčšine ľudí, ktorí cítia nádej na lepší, akčnejší a hlavne spokojnejší život aj po 60-tke vieme túto nostalgiu eliminovať a dokázať, že aj senior žije aktívne a netrápi sa samotou či opustením. Preto aj v Studenci, malebnej obci pod Spišským hradom sa takto staršia generácia zomkla a povedala si, že môžeme náš život dožiť na dôstojnej úrovni, v radosti a hlavne v spoločnosti, ktorú si budeme sami tvoriť. Hovorí sa, že „Za všetkým hľadaj ženu“, v našom prípade je to muž. Pán starosta Ing. Jozef Rusnák, ktorý bol pre nás impulzom. Dal nám príležitosť participovať na aktivitách obce a na rozhodovaní o veciach verejných. A tým, že sa nám život v obci páči a máme ju radi, chceme aj my prispieť a s veľkou ochotou pomáhame, kde sa dá. Nám, dôchodcom, to však dalo, najmä možnosť sa stretávať a porozprávať sa o každodenných trápeniach či radostiach. Zistili sme, že to je to, čo chceme robiť, stretávať sa a rozprávať tak, aby sme mali čo najmenej času zaoberať sa myšlienkami nostalgie. A to je to, čo chceme a vieme sa na tom zhodnúť takmer všetci. Pán starosta nás pozýva na spoločné verejné brigády, organizuje posedenia a kultúrno-športové podujatia s cieľom aktivizovať verejnosť. V mesiaci október pri príležitosti „ Úcty k starším“ nám zorganizoval milé stretnutie s bohatým programom a chutným jedlom.

A práve tu sa zrodila myšlienka založenia Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska. Táto myšlienka bola pretavená do riadnych skutkov, čo vyústilo v oficiálne založenie Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska v obci Studenec. Na ustanovujúcom zasadnutí organizácie dňa 20.11.2018 sa zúčastnili aj predseda Okresnej organizácie JDS v Levoči p. PaedDr. Ján Ferko a p. Božena Gadušová, pokladníčka OO JDS.

Sme veľmi radi, že základná organizácia JDS v Studenci má už 18 členov a každý z nich má reálny záujem o aktívne členstvo v organizácii. Spoločne sa nám už podarilo zorganizovať niekoľko stretnutí a podujatí, za zmienku stoji spomenúť Novoročné posedenie, či Fašiangové stretnutie. Snažíme sa prepájať generáciu plnú skúseností s najmladšou neskúsenou generáciou, ktorá postupne zisťuje nástrahy života a učí sa žiť. Preto chceme dať tým najmenším všetko, čo môžeme dať tak, aby sme sa mohli cítiť potrební, a aby iní mali z nás osoh.

Takéto stretnutia nás obohacujú nielen zmyslom života ale aj tým, že kultúrne programy v nás zanechajú radosť a dobrú náladu, ktorú si zakaždým vezmeme do svojich príbytkov. Ako hosťa si na akcie pozývame p. starostu, ktorý nás v mnohom podporuje a pomáha. Chceme sa mu aj touto cestou poďakovať za pomoc, aby sme naďalej  mohli vzájomne spolupracovať, podporovať a rozvíjať život v obci po stránke kultúrnej, športovej, pracovnej a spoločenskej. A my, seniori, si želajme vytrvalosť, ochotu a v neposlednom rade pevné zdravie.

Mgr. Mária Slebodníková, predseda ZO JDS Studenec

Jeden komentár

1. Združenia alebo spoločenstvá takého typu môžu len zvýšiť kvalitu života každého člena aj jeho najbližších. Výmena skúseností, či podelenie sa o svoje radosti, ale i starosti uľaví na duši, povzbudí a „pohladká“. Prajem všetkým členom veľa pekných spoločných chvíľ, veľa kreativity pri príprave rôznych podujatí a veľa energie aj na „rozdávanie“:)Alica