OBECNÁ ZVONICA STUDENEC-replika r.2019

Na základe iniciatívy vlastníka nehnuteľnosti Obec Studenec a ochoty Pozemkového spoločenstva Koperdan a spol. Studenec na čele s jeho predsedom Mgr. Ladislavom Jankovčinom, členmi: Jaroslav Nováček, Miloš Gaduš, Ivan Gaduš, Štefan Slebodník , ochotnými spolupracovníkmi a sponzormi : Ing.Anton Minďaš, Ing.Jaroslav Galovič, Miroslav Ďuriš, Peter Vojtanek s hydraulickým mechanizmom, sa podarilo zrealizovať repliku obecnej drevenej zvonice – cingálky a jej osadenie na miesto pôvodnej zvonice pred budovou Základnej školy s.č.19,  podľa presných rozmerov a konštrukčného riešenia pôvodného objektu. Za odborné zrealizovanie drevenej konštrukcie zvonice a klampiarské práce patrí veľká vďaka nášmu aktívnemu občanovi Petrovi Uhrinovi a jeho synom Matejovi a Samuelovi.
Zvonica má drevenú trámovu konštrukciu na štvorcovom pôdoryse so zvislými stĺpikmi v rohoch zavetrenú “ ondrejskými krížmi“ a krátkymi priečnými a zvislými trámikmi. Prekrytá je ihlanovou strieškou s plechovou krytinou s jednoduchým kovovým krížom vo vrchole. “
Zvon“, ktorý bude v následujúcom období osadený vo vnútri je barokový na ručné zvonenie s pôvodnou korunou, drevenou hlavou a kovaným srdcom, čo je v tejto kombinácií už dosť vzácne. Dolný priemer zvona je 31 cm a pochádza   z dielne spišsko-poľského zvonolejára Gašpara Kramnitza z Krompách, ktorý bol činný v 2.tretine 18.storočia a jeho zvony  sú známe na Spiši i v časti Poľska. Zrealizovanie repliky bolo odsúhlasené  záväzným stanoviskom Krajského pamiatkového úradu Prešov č. KPUPO-2018/6271-2/20252/Le dňa 26.3.2018. Som veľmi rád, že s pomocou všetkých horeuvedených agilných osôb sa podarilo zachrániť chátrajucu zvonicu a zachovať túto kultúrno-historickú pamätihodnosť pre budúce generácie občanov našej obce nachadzajúcej sa pod majestátnym Spišským hradom.

Ing. Jozef Rusnák, starosta obce

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.