pondelok , 18 október 2021
Domov / Aktuality / OBECNÁ ZVONICA STUDENEC-replika r.2019

OBECNÁ ZVONICA STUDENEC-replika r.2019

Na základe iniciatívy vlastníka nehnuteľnosti Obec Studenec a ochoty Pozemkového spoločenstva Koperdan a spol. Studenec na čele s jeho predsedom Mgr. Ladislavom Jankovčinom, členmi: Jaroslav Nováček, Miloš Gaduš, Ivan Gaduš, Štefan Slebodník , ochotnými spolupracovníkmi a sponzormi : Ing.Anton Minďaš, Ing.Jaroslav Galovič, Miroslav Ďuriš, Peter Vojtanek s hydraulickým mechanizmom, sa podarilo zrealizovať repliku obecnej drevenej zvonice – cingálky a jej osadenie na miesto pôvodnej zvonice pred budovou Základnej školy s.č.19,  podľa presných rozmerov a konštrukčného riešenia pôvodného objektu. Za odborné zrealizovanie drevenej konštrukcie zvonice a klampiarské práce patrí veľká vďaka nášmu aktívnemu občanovi Petrovi Uhrinovi a jeho synom Matejovi a Samuelovi.
Zvonica má drevenú trámovu konštrukciu na štvorcovom pôdoryse so zvislými stĺpikmi v rohoch zavetrenú ” ondrejskými krížmi” a krátkymi priečnými a zvislými trámikmi. Prekrytá je ihlanovou strieškou s plechovou krytinou s jednoduchým kovovým krížom vo vrchole. ”
Zvon”, ktorý bude v následujúcom období osadený vo vnútri je barokový na ručné zvonenie s pôvodnou korunou, drevenou hlavou a kovaným srdcom, čo je v tejto kombinácií už dosť vzácne. Dolný priemer zvona je 31 cm a pochádza   z dielne spišsko-poľského zvonolejára Gašpara Kramnitza z Krompách, ktorý bol činný v 2.tretine 18.storočia a jeho zvony  sú známe na Spiši i v časti Poľska. Zrealizovanie repliky bolo odsúhlasené  záväzným stanoviskom Krajského pamiatkového úradu Prešov č. KPUPO-2018/6271-2/20252/Le dňa 26.3.2018. Som veľmi rád, že s pomocou všetkých horeuvedených agilných osôb sa podarilo zachrániť chátrajucu zvonicu a zachovať túto kultúrno-historickú pamätihodnosť pre budúce generácie občanov našej obce nachadzajúcej sa pod majestátnym Spišským hradom.

Ing. Jozef Rusnák, starosta obce

Pozrite si tiež

Vyhláška ÚVZ SR 255 – opatrenia ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na územie SR – PLATNÁ OD 15.10.2021

Súvisiace

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.