DFS DREVENÍK STUDENEC-vynášanie Moreny-14.3.2018

“ Vynášanie Moreny  –  na Spiši Šmertky „

Aj deti zo Studenca si pripravili pásmo „Vynášanie Šmertky“ a vystúpili v MŠ v Studenci 14.03.2018.
Radosť z príchodu teplého slniečka prejavili v jarných hrách, ale aj rozprávkou „O prasiatkach a vlkoch.

Dva týždne pred Veľkou nocou nosili po dedine dievčatá figurínu ženy „Morenu“, na Spiši sa volala Šmertka. Táto nedeľa je pomenovaná „Smrtná alebo aj Čierna nedeľa“. Starým zvykom bolo figurínu vyniesť za dedinu, a potom ju hodiť do vody alebo spáliť. Všetci sa tešili, lebo symbolizovala už koniec zimy a po nej mohla nastúpiť jar. Cestou k potoku sa v sprievode spieva pieseň Nesieme Morenu v oleji smaženú.

Na Spiši poznáme pieseň „Idze šmerc s kudzeľu  na tú čarnú nedzeľu.“   Aj v školách si môžeme s deťmi pripraviť dramatické pásmo, v ktorom stvárnime vynášanie Moreny/Šmertky.Po zostrojení Moreny, vedieme s deťmi rozhovor o tom,  čo všetko znamenala Morena v minulosti pre našich predkov. Niekde bola kráľovnou zimy, symbolizovala chlad, mráz a choroby, preto naši predkovia verili, že figurínu musia vyniesť za dedinu, kde ju spália alebo hodia do potoka,  aby teplé slniečko zobudilo prírodu. S Morenou/so Šmertkou dievčatá chodili cez celú dedinu, pri tom spievali a zastavili sa pri niektorom dome, kde dostali odmenu.

Nakoniec s Morenou/Šmertkou šli ku potoku, aby ju po obrade utopili. Vedeli, že ju musia hodiť do vody, aby skončila vláda zimy. Ak nebol potok, Morenu spálili. Nakoniec urobili veľký kruh, deklamovali riekanky a interpretovali piesne o slniečku. Tým prejavovali radosť z toho, že sa zobúdza príroda a budú teplé slnečné dni.

V úvode pri nosení figuríny sa spievajú piesne, na Spiši je rozšírená pieseň:
„Idze šmerc s kudzeľu  na tú čarnú nedzeľu      (chôdza s figurínou)
a ty máj kravom daj a Janíčku sokolíčku na mne pamätaj.
Navaríme červeného vína, opojíme richtárovho syna,  (prepletaný okolo figuríny)
ked nebudze pic, budzeme ho bic,              (prepletaný okolo figuríny)
ked ne s kyjom tak s palicu, vyženeme na ulicu, (podupkávanie a tlieskanie do dlaní)
budzeme ho bic!“

 PaedDr.Božena Švabová, PhD. – vedúca DFS Dreveník Studenec

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.