Cesta do Levoče sa skrátila o 12 minút

Na Spiši otvorili druhú časť 20-kilometrového úseku D1 Jánovce – Jablonov, ktorého súčasťou je aj tunel Šibenik s dĺžkou takmer 600 metrov. Začína sa južne od Levoče a napája sa na diaľnicu Jánovce – Studenec pri Nemešanoch. Cesta do Levoče sa nám skrátila o 12 minút.

„Kľúčová slovenská diaľnica D1 sa na východe pomaly, ale isto, sceľuje. Dnes je možné prejsť bezpečne a rýchlo od Ružomberka až po Fričovce, čo je 120 kilometrov. V decembri otvoríme ešte úsek Fričovce – Svinia, takže na Vianoce sa už môže verejnosť tešiť na plynulú jazdu až do Prešova,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek, ktorý diaľnicu slávnostne uviedol do prevádzky. Jej súčasťou je aj veľké odpočívadlo Levoča prístupné z oboch smerov.

Po sprejazdnení obidvoch úsekov sa kompletne odkloni tranzitná doprava z mesta Levoča a okolitých obcí. Nová diaľnica Jánovce – Jablonov s dĺžkou takmer 20 kilometrov skráti čas prejazdu o 12 minút oproti pôvodnej ceste I. triedy. Hlavným benefitom je zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, keďže na prehustenej ceste prvej triedy dochádzalo často k vážnym dopravným nehodám. Mestom Levoča a taktiež obcami Spišský Hrhov, Klčov či Nemešany prejde denne po ceste prvej triedy I/18 viac ako 15-tisíc vozidiel, z čoho pätinu predstavuje nákladná doprava.

Levoča si dnešným dňom definitívne vydýchne, nastala obrovská zmena. Mestské komunikácie, hradby a celkovo príjazd do Levoče bol ničený a devastovaný aj kamiónmi, ktoré mali svoj tranzit cez mesto Levoča, preto sme naozaj radi, že sa to zmení,“ uviedol primátor Levoče Milan Majerský.

Tunel Šibeník

Tunel Šibenik Zdroj: SITA

Zmluvná cena druhej časti levočskej diaľnice je viac ako 126 miliónov eur. „Financovanie bolo zabezpečené z oprávnených nákladov z európskych fondov vo výške 85 percent, zvyšok bol poskytnutý zo štátneho rozpočtu,“ uviedol generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Milan Gajdoš, ktorý rovnako prestrihol pásku na diaľnici. Urobila tak aj trojica vyžrebovaných motoristov v súťaži NDS Chcem strihať.

Druhý úsek diaľnice D1 Jánovce – Jablonov je súčasťou základnej európskej TEN-T siete Rýn – Dunaj a je pokračovaním úseku Jánovce – Jablonov I., ktorý bol sprevádzkovaný v októbri 2015. Nový úsek diaľnice preberie všetku tranzitnú dopravu, čím uvoľní existujúce cesty na účely regionálnej a vnútroregionálnej dopravy. Taktiež zlepší a zrýchli prístup do regiónu.

Minister dopravy zároveň informoval, že celkovo bude v tomto roku dokončených 56 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, čo podľa jeho slov predstavuje zásadný posun v budovaní diaľničnej siete na Slovensku. „Treb

a pripomenúť, že toto všetko sa nám podarilo najmä vďaka výraznej podpore európskych zdrojov,“ dodal.

V tomto roku ešte NDS plánuje odovzdať motoristom spomínanú diaľnicu D1 Fričovce-Svinia. Cesta z Liptova do Prešova v dĺžke 150 km sa tak má vďaka ucelenej diaľnici stať podľa spoločnosti bezpečnejšou a pohodlnejšou.

Zdroj: www.etrend.sk

Nová cesta do Levoče

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.