760. výročie prvej písomnej zmienky o obci Studenec – Príhovor a poďakovanie
Vážení rodáci, vážení spoluobčania
OBEC STUDENEC oslavuje vzácne jubileum a taký vek už aj v živote obce priam volá pozbierať spomienky. Zastaviť sa nad obrazom z dávnejšej i novšej histórie našej obce, lebo stále platí, že HISTÓRIA JE UČITEĽKOU ŽIVOTA. Pre NÁS MLADŠÍCH sú spomienky našich STARŠÍCH veľmi vzácne. V spomienkach, či už písaných alebo ústnych ožívajú nielen časy zaprášené históriou, ale aj najmä ľudia, ktorí tu žili, ťažko pracovali, vychovávali a viedli svoje deti k poctivej, statočnej práci a vedení spoločnou túžbou a snahou dvíhali úroveň našej obce.
Legenda hovorí, že na začiatku siedmy gazdovia postavili kaplnku na mieste dnešného kostola a okolo nej zasadili sedem líp. Ak sa ujmú, postavia si tu osadu. Na zalesnených pahorkoch si vytvorili polia. Neskôr sa rozšírili. Začala sa písať história novej dediny.
Naša dedina sa prvý krát spomína v r. 1264 pri popise hraníc jednej zo susedných dedín, ktorú pravdepodobne založili Nemci zo Spišského Podhradia. Od spomínaného roku sa meno obce vyskytovalo v rôznych podobách a to: KALDERBACH, COLDOBACH, KALDBACH, KUHENBACH. Názov KOLBACH sa objavil až okolo roku 1605 a dôsledkom maďarizácie sa stáročný názov obce zmenil na maďarský HIDEKPATAK. Po roku 1918 sa obec vrátila k starému názvu KOLBACHY, ktorý pretrvával až do roku 1948, kedy nám bol pridelený úradný názov STUDENEC. Názov, ktorý sa vzťahuje na studený potok, ktorý cez našu dedinu
preteká.
Naša obec má pozoruhodné členenie: od KOSTOLA hore až ku „DZURKU“(kaplnka sv. Juraja) – sú rovnako delené pozemky, rovnaká schéma výstavby a to dom, sypanec, šopa, chlievy, záhrada, stodola. Od môjho rodičovského domu až dole po bývalú krčmu, dole celou dedinou boli premyslene rozmiestnené obecné studne. Stodoly boli stavané tak, že najviac 3 boli spolu a ďalšie 3 už boli posunuté tak, aby pri požiari všetky nevyhoreli. Pri MAJERI za terajším kultúrnym domom pri „PUSTYNI“ bola obecná „TRAJERŇA“ -triedička na čistenie obilia na siatie. Mnohí gazdovia mali pri stodole „GAPEĽ“ zariadenie, ktoré ťahali do kruhu chodiace kone. Na hornom konci pred majerom stála budova požiarnej zbrojnice a v nej striekačka na ručný pohon.
Naša obec už v minulosti pravidelne organizovala tradičný obecný juniáles, ktorý sa konal v krásnom lesíku v Radvani asi 3 km nad obcou. Od tej doby uplynulo mnoho udalostí, ktoré sa v obci odohrali a každá jedna rodina by vedela napísať svoj vlastný príbeh.
Pri príležitostí osláv našej obce sa nám do rúk dostali staré fotografie, ktoré zachytávajú obrazy ľudí žijúcich v našej obci v minulosti. Máme tak možnosť posúdiť, ako sa od tej doby zmenil svet, aj ako udalosti ovplyvnili činnosti našich predkov. Verím, že budúcnosť jej prinesie samé dobré veci. Ja osobne som veľmi rád, že som sa NARODIL, VYRASTAL A ŽIJEM práve TU.
CHCEM SA POĎAKOVAŤ všetkým, ktorí riadili našu obec. V minulosti to boli richtári, neskôr predsedovia miestnych národných výborov a od roku 1990 po prvýkrát v demokratických voľbách aj starostovia.
Chcem sa poďakovať aj všetkým kňazom, ktorí pôsobili v našej obci, ktorí učili a viedli ľudí vo viere. Spomedzi nich chcem vyzdvihnúť PAVLA KOPERDANA, kňaza, ktorý sa narodil v roku 1826 v Studenci, a ktorý vo svojom čase bojoval za práva slovenského národa. Bol vynikajúci po stránke národnej i duchovnej, za čo si zaslúžil krásnu prezývku „SLOVENSKÝ BISKUP“.
Nedá mi, aby som nespomenul aj učiteľov, ktorí pôsobili mnohé generácie v našej škole a škôlke, a ktorí sa zaslúžili o to, aby vzdelávali a vychovávali naše deti i mládež. Niektorí z Vás si možno z rozprávania pamätajú na správcu školy JÁNA PATAKYHO, ktorý v roku 1931 prišiel z neďalekých Poľanoviec a zaslúžil sa o to, že naša obec dostávala novú tvár- pribúdala zeleň, zakladali sa ovocné sady, bol organista viedol spevokol a nacvičoval aj kultúrne programy na rozličné príležitosti.
Zo Studenca pochádza veľa vzdelaných personalít. Táto obec dala spoločnosti mnoho inteligencie. Sú to učitelia, kňazi, lekári a iní a ja aspoň takouto formou ĎAKUJEM VŠETKÝM, ktorí svojím životom, svojou prácou, či dielom sa zaslúžili, že obec Studenec sa rozvíjala a budovala.
ĎAKUJEM aj všetkým sponzorom, miestnym poslancom obecného zastupiteľstva, zamestnancom obce. ĎAKUJEM VÁM VŠETKÝM, ktorí ste sa spolupodieľali pri príprave dnešného podujatia osláv našej obce za Vašu prácu, ktorú ste vynaložili. Zaslúžite si POĎAKOVANIE za Vašu dobrú vôľu i čas a VÁM VŠETKÝM patrí uznanie, za to, že OBEC STUDENEC môže svoje 760.VÝROČIE osláviť hrdo a so cťou ako úspešná, moderná dedina 21. storočia.
Jedine tí, ktorí poznajú minulosť, môžu pochopiť prítomnosť a vytvoriť úspešnú budúcnosť.
Záverom mi dovoľte zaželať Vám PRÍJEMNÝ, ŠŤASTNÝ A POKOJOM naplnený život v našej obci, ktorá je našim spoločným domovom, tak ako bola domovom našich predkov. Verím, že sa nám bude dariť aj naďalej zveľaďovať dedinu, zachovávať tradície, kultúru a žiť vo vzájomnej úcte.
TAK VŠETKO KRÁSNE PRAJEM DEDINÔČKA, DO ĎALŠÍCH ROKOV ROZKVETU.
ĎAKUJEM.
Mgr. Tomáš Sivák, starosta obce Studenec
Poďakovanie
Za slávenie sv. omše v kostole sv. Jozefa v Studenci sa chcem poďakovať hlavnému celebrantovi a kazateľovi Mons. Andrejovi Imrichovi a ďalším celebrantom: ICLic. Ján Hudák, Mgr. Pavol Lacko, Mgr. Matúš Kniţacký.
Moje poďakovanie patrí aj ţenám, ktoré pripravili kostol a priestranstvo pred kostolom: Alžbeta Minďašová, Mária Zelená, Terézia Nováčeková, Eva Rusnáková, Mária Staňová, Anna Fľaková, Albína Olekšáková, Monika Jasovská, Ľubomíra Suchá, Viera Škotková.Nedá mi nespomenúť aj chlapov, ktorí upravili múr pred kostolom: Ján Gaduš, Ivan Gaduš, Peter Uhrín a Matej Uhrín.
Rovnako sa chcem poďakovať spevokolu Chorus Grácia pod vedením Ing. Andreja Kočiša za ich spev a hudobníkom z Duo Spiš za oživenie programu slávnostného obeda.
Ďalej sa chcem poďakovať všetkým účinkujúcim, ktorí vystúpili na oslavách obce:
Ľudová hudba Branisko, ženská spevácka skupina Pirečko, ZUŠ Spišské Podhradie, skupine Golden Éra, spevákovi Petrovi Stašákovi a DJ Tokymu.
Milé vystúpenie našich detičiek z Materskej školy Studenec pripravili p. riaditeľka Mgr. Lucia Nováčeková a p. učiteľka Monika Šefčíková.
Deti zo Studenca navštevujúce ZUŠ v Spišskom Podhradí nám predviedli svoju hru na hudobných nástrojoch menovite: Samko Nováček, Tomáško Sivák, Adamko Salanci a Jakubko Slavkovský, ktorých doprevádzal Mgr. Vladimír Kubovčík.
Poďakovanie patrí aj PaedDr. Božene Švábovej, PhD. za moderovanie celého podujatia, za príhovor prierezu histórie obce Studenec Mgr. Vierke Kovaľovej a za spracovanie tohto prierezu histórie našej obce PaedDr. Janke Sivákovej.
Obecný guľáš varili naši ochotní spoluobčania, šéfkuchár Marcel Gurčík a jeho pomocníci, Jozef Cisko, Miloš Gaduš, Ondrej Pivovarníček, Rastislav Lukáč, Mikuláš Muri, Slavomír Staňa, Štefan Dravecký a Štefan Ondzík ktorým vyslovujem veľké ďakujem. Za obsluhu pri vydávaní guľášu sa chcem poďakovať Eve Mlynarčíkovej, Alţbete Salanciovej a Lucii Gondovej.
Moja vďaka patrí všetkým ochotným občanom našej obce a pracovníkom obecného úradu Anton Hockicko, Ing. Katarína Mišenčiková, Ing. Alena Sýkorová, Mgr. Lucia Novačeková, Monika Šefčíková, Katarína Hricová, Lucia Gondová, a poslancom obecného zastupiteľstva, bez ktorých by sa táto akcia nemohla úspešne zrealizovať. Pri prípravných prácach sa spolupodieľali zamestnanci firmy Kolbach- Miloš Gaduš a Jaroslav Nováček, ktorým sa
chcem poďakovať a tiež dobrovoľníkom Michal Labuda, Róbert Gildein, Vladimír Marčišovský, Miroslav Kyseľ, Štefan Ondzík, Mikuláš Muri. Za ozvučenie celého podujatia a jeho realizáciu sa chcem poďakovať riaditeľovi ZUŠ v Spišskom Podhradí Mgr. Štefanovi Genčúrovi, DIS. art.
Chcem sa poďakovať sponzorom 760. výročia prvej písomnej zmienky o obci Studenec, ktorí podporili túto akciu, menovite:
Ing. Anton Minďaš – Kolbach, s.r.o., Ing. Miloslav Čurilla, Mgr. Ladislav Jankovčin, Ondrej Hovančik, Eurokameň s.r.o. – Ing. Ján Mucha, Peko Spiš s.r.o., Brantner Nova s.r.o., EKO SVIP s.r.o., Ľubomír Glevický.
VYHODNOTENIE SÚŤAŽÍ:
Súťaž vo varení gulášu:
Súťaže vo varení gulášu, ktorého sa zúčastnilo 6 družstiev
1.miesto Kožuško tím
2. miesto Saliband
3. miesto Obecný guláš
4. Kamenári
5. Buchtičky
6. Kulinári
Futbalový turnaj:
Kategória deti a mládež:
1. miesto Jablonov
2. miesto Studenec
3. miesto Slovenský real
Kategória dospelý:
1. miesto Kultúra
2. miesto Červené šípy
3. miesto Strašinel
4. FC Kolbachy
Chcem sa poďakovať za organizáciu turnaja Ing. Vladimírovi Mišenčikovi a za moderovanie výsledkov Ing. Jaroslavovi Galovičovi.
Za pekné fotografie ďakujem Martinovi Kukoľovi a ďakujem aj tým, ktorí zapožičali historické fotky zo svojich rodinných albumov.
Ďakujem.
Mgr. Tomáš Sivák, starosta obce Studenec